Poli obţine prima victorie „afară”. Bănăţenii au învins la Vâlcea cu 2-0

Poli obţine prima victorie "afară". Bănăţenii au învins la Vâlcea cu 2-0 1Etapă a IX-a a Ligii a II-a la fotbal a adus cu sine prima victorie, în deplasare, pentru ACS Poli Timişoara în acest sezon. Elevii lui Velcea s-au impus în faţa celor de la CSM Râmnicu Vâlcea cu scorul de 2-0, prin reuşitele lui Boldea şi Bălace.

ACS Poli Timişoara s-a impus în partida pe care elevii lui Vali Velcea au disputat-o la Râmnicu Vâlcea, în faţa echipei locale, CSM. Alb-negrii au obţinut astfel, în actuala stagiune, prima vicotrie în deplasare, reuşind să se menţină pe poziţia a treia în clasamentul Seriei Vest al ligii secunde.

Partida din Zăvoi a început cu Poli în prim plan. Szekely a fost primul care a trecut pe lângă deschiderea scorului, în minutul 10. După 11 minute, mai exact în minutul 21, „Biciclistul” Boldea avea să perforeze plasa porţii vâlcene, cu un şut excelent de la circa 20 de metri expediat cu piciorul stâng, 0-1 fiind şi rezultatul pauzei.

Repriza secundă debutat cu o ocazie de partea gazdelor, Nkongue nereuşind să fructifice o centrare primită în careul mic al lui Kirev. La numai 12 minute de la „reluarea” partidei, Bălace aducea din nou bucurie în inimile suporterilor bănăţeni, marcând pentru 0-2, asta după o pasă primită de la Trandu, dar şi după ce „Nedved din Banat” a driblat portarul advers. Până la finalul partidei Szekely şi Boştină au fost foarte aproape de marcarea unui nou gol, primul în minutul 58, iar ultimul în minutul 83. Nici vâlcenii nu s-au dat deoparte, Stoica încercând marcarea golului de onoare, însă şi de această dată Kirev şi-a făcut cu brio datoria, păstrând poarta „intactă”, acesta fiind al treilea meci consecutiv în care bulgarul din poarta celor de la Poli nu primeşte gol.

CSM Râmnicu Vâlcea: Tufişi – Pârvu, Popescu, Plecanciuc (c), Vătăjelu – Daouda, Nicolae – Vasile, Văduva, Traore – Stoica. Rezerve: Dozescu, Ionescu, Neagoe, Nkongue, Dumitraşcu, Prodan, Eremia. Antrenor: Laurenţiu Tudor.

ACS Poli Timişoara: Kirev – Nohai, Petrovic, Şeroni, Marovic – Goge, Poparadu (c), Trandu, Bălace – Boldea, Szekely. Rezerve: Gherasim, Sakir, Daminuţă, Artean, Dobricean, Nanu, Boştină. Antrenor: Valentin Velcea.

sursa foto: acspoli.ro