Ripensia obține trei puncte importante la Peciu Nou, după ce a jucat în cea mai mare parte a meciului în inferioritate numerică

Fără Nanu, Ciobai și Zaluschi accidentați, Ripensia Timișoara a fost obligată să obțină toate cele trei puncte din deplasarea de la Peciu Nou, pentru a nu le da prilejul celor de la Mașloc să se distanțeze. Chiar dacă au primit două goluri, galben-roșii și-au respectat statutul de echipă cu multe goluri marcate și au învins cu 4-2, egalând-o la puncte la Mașloc, până la disputa acestora de la Orțișoara.

La fel ca de obicei, Ripensia a marcat în primele 10 minute de la start. Trifu a profitat de o minge greșită în față de Muraru, după un șut puternic al lui Ungureanu, deschizând astfel scorul. Greșelile din defensivă nu s-au reglat pentru Ripensia. Minutul 25 a fost cel al restabilirii egalității. Păscăleanu a faultat în careu din postura de ultim apărător, fiind eliminat, iar Ciumacenco a transformat. Atacantul Blănaru a avut o șansă importantă de a-și readuce echipa în avantaj înainte de pauză, dar Muraru s-a opus.

Chiar dacă a fost în inferioritate numerică, trupa din Ciarda Roșie a marcat după pauză prin Toma, iar în minutul 68 Mediop a ieșit la rampă cu o acțiune personală, risipind emoțiile, 3-1. Cu 15 minute înainte de final Ilea a marcat cu capul dar după doar câteva minute Toma a reușit al doilea său gol, după o pasă a lui Ungureanu, 4-2.

AS Peciu Nou: Muraru – Hanceriuc, Hoța, Ciumacenco, Handrache, Ilea, Martinov, Dumea, Roșu, Mureșan, Popaluca

Ripensia Timișoara:  Ciui – Popa, Francescu, Luca, Toma – Briciu, Păscăleanu, Ungureanu – Mediop, Trifu, Blănaru. Au mai intrat: Stancu, Herțanu, Păscăleanu Jr.

Deputatul Ben Oni Ardelean, consilier onorific al prim-ministrului Florin Cîțu

Dintr-un foc, azi, încă prim-ministrul României, liberalul Florin Cîțu,...

Cel mai lung cuvânt din limba română are 44 de litere. Tu poți să-l pronunți?

Cel mai lung cuvânt din limba română este "PNEUMONOULTRAMICROSCOPICSILICOVOLCANICONIOZA"....

Articole asemănătoare

Poli vrea puncte pe terenul liderului Ligii 2, Sportul Snagov. Rachita: Le stiu slabiciunile

Ocupanta ultimului loc în clasamentul Ligii 2, Poli Timișoara...

Poli Timisoara: sase meciuri amicale programate inainte de reluarea sezonului

Clubul de fotbal Poli Timișoara are programate șase jocuri...

Alexandru Pelici isi începe aventura la Ripensia Timisoara. Mult mai repede decat era programat

Noul antrenor principal al Ripensiei Timișoara, Alexandru Pelici, își...

Poli Timisoara isi pastreaza antrenorul ”demis” si scumpeste pretul biletelor pentru meciul cu ASU

Divizionara secundă de fotbal, Poli Timișoara, a anunțat, astăzi,...

ASU Politehnica Timișoara ia atitudine – Stop Defrișărilor!

După ce s-a implicat în mai multe campanii sociale,...

EURO 2016: Timișorenii, așteptați la prima paradă din istorie a fanilor tricolori la meciul cu Elveția

EURO 2016 aduce o premieră dedicată suporterilor români odată...