ANUNȚURI

Societățile comerciale : AVCOZ EDIL S.R.L. , VCN DEVELOPMENT VEST SRL , SPAB CONSTRUCT VEST S.R.L. ,  SPO DEVELOPMENT BUILD INVEST S.R.L. , BAV DEVELOPMENT BUILD S.R.L. , anunță publicul interesat că au obținut autorizațiile de construire cu nr. 168 , respectiv cu nr. 169 din data de 13.03.2024 , emise de Primărie Timișoara, jud. Timiș , privind obiectivul începerii lucrărilor de construcții pentru proiectele ELIZA 2 și ELIZA 3 , imobile de locuințe colective , în regim  P+2E+ER , în Timișoara , pe strada Grigore Alexandrescu , jud Timiș .

Succes amical pentru „Ripi”. Ripensia Timişoara a învins Progresul Gătaia cu 2-1

Succes amical pentru "Ripi". Ripensia Timişoara a învins Progresul Gătaia cu 2-1 1Ripensia Timişoara a obţinut o nouă victorie în partida amicală disputată de galben-roşii cu liderul seriei a II-a a Campionatului Judeţean – echipă neînvinsă în actualul sezon, Progresul Gătaia. Elevii cuplului Olariu&Suciu au învins cu scorul de 2-1 echipa din Gătaia, pentru Ripi urmând două meciuri oficiale, ultimele ale turului de campionat.

„Ripi” învinge din nou o echipă aflată într-un eşalon superior, demonstrând încă o dată, dacă mai era cazul, că locul echipei de la Pădurea Verde nu este în Liga a VI-a. Ripensia a învins în amicalul disputat de trupa lui Boghian&Co. împotriva celor de la Progresul Gătaia, scor 2-1, în condiţiile în care galben-roşii evoluează în Campionatul Municipal, iar adversarii din Gătaia reprezintă liderul la zi al campionatului Judeţean, seria a II-a.

Aşa cum ne-au obişnuit, Radu Suciu şi Ovidiu Olariu, au folosit formule de joc diferite în cele două reprize ale partidei, prima repriză aparţinând aproape în totalitate celor ce evoluează de obicei în primul „11” al galben-roşiilor. Minutul 15 a însemnat deschiderea scorului când Boghian l-a executat cu sânge rece pe Timiş, portarul celor de la Gătaia. După jumătate de oră de joc, scorul devenea 2-0 în favoarea ripensiştilor, când „bomberul” Boghian l-a servit excelent pe Năvală care marca cu capul, pentru desprindere, 2-0 fiind şi scorul pauzei.

Repriza secundă a fost total diferită de primul mitan, ripensiştii intrând pe teren cu toată echipa schimbată, mai puţin portarul Mercescu, iar schimbarea acestuia nu s-a produs dintr-un motiv care a uimit pe toată lumea. Datorită acccidentării suferite de Timiş, portarul oaspeţilor, rezerva lui Mercescu, Filip, a intrat în poarta adversă fiind nevoit să apere pentru Gătaia. Progresul s-a instalat în atac şi nu a trecut mult timp până oaspeţii au redus din diferenţă. Gavriluţă a marcat pentru Gătaia în minutul 58, marcarea golului fiind urmată de şarje ofensive ale oaspeţilor, însă niciuna fructificată pe tabela de marcaj. Scorul final a rămas 2-1 pentru Ripensia, însă vin două meciuri oficiale, cu Timişul II Şag şi cu LPS Banatul înaintea pauzei de iarnă.

Ripensia Timişoara: Mercescu, Hoţa, Mureşan, Rumega, Petrişor, Năvală, Michi, Păscăleanu, Popa, Nichitean, Boghian. A doua repriză: Mercescu, Gaitin, Melcioiu, Indic, Bordeanu, Mihai, Petre, Bagiu, Costea, Mogoş, Chevereşan. Au mai intrat Rudăreanu şi Uţă.

Progresul Gătaia: Timiş, Mandache, Gavriluţă, Moga, Dudău, Horţ, Filimon, Kovacs, Bucure, Boldor, F. Roman. Au mai intrat: M. Roman, Haidu, Karscu, Parvany şi Olar.

Vineri, de la ora 15:00, pe arena „Electrica”, va avea loc confruntarea dintre Ripensia Timişoara şi Timişul II Şag, partidă contând pentru etapa a 10-a a sezonului, penultima din acest tur de campionat. Cu o victorie, Ripensia s-ar distanţa la două puncte de Giarmata în fruntea clasamentului, Millenium II remizând luni, 2-2, la Termo Timişoara.

sursa foto: ripensiatimisoara.ro