Leii câştigă greu turul „sferturilor” Cupei României. BC Timişoara 84-82 CSU Sibiu

Leii câştigă greu turul "sferturilor" Cupei României. BC Timişoara 84-82 CSU Sibiu 1Meci dificil pentru BC Timişoara pe parchetul Sălii Constantin Jude. Prima manşă a „sferturilor” Cupei României la baschet masculin a programat sâmbătă după-masă partida dintre alb-violeţi şi CSU Sibiu, adversar greu de doborât, „leii” reuşind să se impună la doar două puncte, 84-82, iar returul are loc anul viitor, peste doar câteva zile.

BC Timişoara a dat piept cu CSU Sibiu, o echipă, parcă mai „arţăgoasă” ca de obicei, elevii lui Miodrag Perisic ţinându-se „scai” de alb-violeţi. Trupa lui Srdjan Jovanovic a pornit bine în meci, însă nu reuşea să se desprindă la o diferenţă confortabilă, astfel, după primele zece minute, tabela de scor indica 19-16 pentru formaţia bănăţeană. Sfertul doi a fost şi mai echilibrat, sibienii reuşind să se apropie la o singură lungime, 43-42 pentru alb-violeţi.

Pauza mare a fost un sfetnic bun pentru bănăţeni, care au prins mai mult curaj şi au reuşit să de „desprindă”, scorul după jumătate de oră de joc ajungând la 72-59. Elevii lui Srdjan Jovanovic s-au văzut „cu sacii-n căruţă” şi au revenit pe parchet, pentru ultimul sfet, prea relaxaţi, ceea ce putea să-i coste chiar victoria, ardelenii reuşind să se apropie, însă , până la urmă, scorul final, 84-82, avea să rămână în favoarea celor de la BC Timişoara, însă diferenţa de două puncte este aproape neesenţială pentru partida retur care va avea loc la Sibiu, pe 4 ianuarie 2013, meci ce va fi transmis de unul dintre posturile DigiSport.