ANUNȚURI

Societățile comerciale : AVCOZ EDIL S.R.L. , VCN DEVELOPMENT VEST SRL , SPAB CONSTRUCT VEST S.R.L. ,  SPO DEVELOPMENT BUILD INVEST S.R.L. , BAV DEVELOPMENT BUILD S.R.L. , anunță publicul interesat că au obținut autorizațiile de construire cu nr. 168 , respectiv cu nr. 169 din data de 13.03.2024 , emise de Primărie Timișoara, jud. Timiș , privind obiectivul începerii lucrărilor de construcții pentru proiectele ELIZA 2 și ELIZA 3 , imobile de locuințe colective , în regim  P+2E+ER , în Timișoara , pe strada Grigore Alexandrescu , jud Timiș .

Derby câştigat de „Ripi”. Termo Timişoara 0-3 Ripensia Timişoara

Derby câştigat de "Ripi". Termo Timişoara 0-3 Ripensia Timişoara 1„Ripi” a câştigat la scor de neprezentare derby-ul cu Termo Timişoara, ocupanta locului trei în clasamentul Campionatului Municipal. Elevii cuplului Suciu&Olariu s-au impus cu 3-0 în deplasarea de pe arena „Calor”.

Pe un frig cu pătrunzător, ripensiştii au început în forţă partida, încercând să controleze încă de la început tempo-ul jocului, ştiind că adversarii au în teren o serie de jucători experimentaţi. Atacurile galben-roşilor s-au concretizat abia în minutul 30 când „decarul” Miro Nicolin l-a servit excelent pe Năvală, acesta, faţă în faţă cu portarul advers, l-a driblat şi a marcat în poarta goală. Au urmat două ocazii mari ratate de Boghian şi Popa, iar în minutul 40 istoria primului gol s-a repetat, Nicolin oferindu-i un nou un assist de toată frumuseţea lui Năvală, pentru scorul pauzei, 0-2.

Repriza secundă a început cu o nouă ocazie imensă a „bomberului” Boghian, ratând dintr-o poziţie de unu la unu cu portarul Bota. Au urmat minute mai bune pentru gazde, acestea trecând pe lângă gol prin Negruţ, în minutul 55, Mercescu având o intervenţie providenţială. Un gest nesportiv i-a aparţinut, pe final, lui Florin Bătrânu, care a avut o intrare urâtă la oaspetele Michi, aplicându-i o „talpă” direct pe gleznă. Tânărul jucător al Ripensiei a părăsit terenul cu ochii în lacrimi, fiind copleşit de durere şi speriat de posibilitatea unei accidentări grave, un verdict concret în cazul acestei accidentări cumplite vom putea afla abia zilele viitoare. Trecând peste acestea, ripensiştii, prin marcatorul Boghian şi pasatorul Năvală, au mărit avantajul la scor de forfait în minutul 81.

Termo Timişoara (antrenor Ionel Bolog): Bota – Butaru, Mureşan (Mircea Bătrânu), Nicolae Crişan (Miclea), Butnaru, Cuc, Butnaraşu, Avram, Negruţ, Oprean (Tudor), Fl. Bătrânu.

Ripensia Timişoara (manager Radu Suciu): Mercescu – Hoţa, Uzun, Mureşan, Petrişor, Năvală, Michi (Mogoş), Costândana, Popa, Nicolin (Nichitean), Boghian (Petre).

Altfel, din păcate, datorită indisponibilităţii arădenilor, amicalu cu UTA a fost amânat, urmând a stabili o dată ulterioară pentru disputarea acestui nou amical istoric. În locul amicalului de la Arad, „Ripi” va disputa vineri un joc în familie, împotriva colegilor de la Electrica Timişoara.