Timba la o nouă înfrângere pe teren propriu. BC Mureş a „sedat” urşii cu 77-63

BC Timba Timişoara a înregistrat luni, pe parchetul Sălii Constantin Jude din oraşul de pe Bega o nouă înfrângere, de data aceasta în faţa celor de la BC Mureş Tg. Mureş, ardelenii reuşind să se impună cu scorul de 77-63.

Etapa a VI-a a Ligii Naţionale de baschet masculin a programat zilele trecute două meciuri importante pentru cele două reprezentante ale Timişoarei în această competiţie. Dacă duminică seara BC Timişoara a cedat în faţa „studenţilor” de la U Cluj, luni, era programată Timba pentru a disputa ultima întâlnire a rundei, cu BC Mureş Tg. Mureş.
Primele minute ale partidei totul părea firesc, cele două team-uri mergând cot-la-cot, dar numai timp ce cinci minute, scorul ajungând la 7-7, după care, ceva în strategia „urşilor” s-a rupt, aceştia cedând primul sfert cu 14-23. Sfertul doi a debutat bine pentru timişoreni care păreau să revină pe tabela de marcaj, însă scorul 24-29 în favoarea ardelenilor a fost un simplu foc de paie, tabela indicând la pauza mare 31-44.
Cei peste 1.000 de suporteri ce au luat loc în sala Constantin Jude din Timişoara sperau ca ieşirea de la vestiare să anime jocul şi-n tabăra „urşilor”, însă nu a fost deloc aşa, mai întâi sfertul trei fiind câştigat de asemenea de oaspeţi, cu 19-17, iar ultima parte, deşi a fost singura în care Timba s-a „impus” cu scorul 15-14, nu a fost destul pentru a întoarce scorul şi a deveni câştigătoare, iar urşii pierd o nouă partidă, scor 63-77.
Pentru BC Timba au marcat: Florin Popa – 15 puncte, Glynn – 13, Stojakovic – 8, Johnson – 7, Milovic – 6, Huckaby – 5, Grubisic – 5, Czmor – 4. Pentru BC Mureş, Branko Cuic a făcut un meci senzaţional, fostul jucător al alb-violeţilor înscriind în coşul bănăţenilor nu mai puţin de 27 de puncte.