Handbaliştii timişoreni câştigă primul meci după şapte eşecuri consecutive. HC Politehnica 21-17 CSU Suceava

După mai bine de o sută de zile, Politehnica a reuşit un nou succes în Liga Naţională de Handbal masculin, în etapa cu numărul 15. Alb-violeţii au trecut de moldovenii de la CSU Suceava, la capătul unui meci cu suişuri şi coborâşuri.

Sucevenii au pornit ca din tun, reuşind să conducă ostilităţile în primele paisprezece minute, după care gazdele au revenit, încet dar sigur, în meci. Stănescu a apărat extraordinar în poarta lui Poli, iar asta a făcut ca scorul pauzei să fie 11-9.

Repriza secundă a adus mai puţine goluri, dar nu a mai schimbat „conducătorul”, chiar dacă pe parcursul celui de-al doilea mitan, echipa moldavă s-a apropiat la două lungimi de bănăţeni, trupa lui Constantin Ştefan a obţinut mult-râvnita victorie, scor 21-17.

Iulian Halcă şi Denis Kaftin au marcat câte 5 goluri, cei doi fiind urmaţi de Timofte şi Lela, cu câte 4, Mrakic, Ursu şi Daninfeld câte o singură reuşită. Foto: Arhivă