BCM Danzio, din nou înfrângere la Univ. Goldiș ICIM Arad. Wilson și-a trecut în cont un „double-double”

BCM Danzio Timișoara a pierdut, din nou, împotriva celor de la Univ. Goldiș ICIM Arad, în partida disputată ieri pe Mureș, care a contat pentru Liga Națională, după dubla înfrângere din Cupa României. Diferența din final a fost de 30 de puncte, 80-50.

Timișorencele au preluat conducerea doar pentru puțin timp. Gazdele s-au instalat la timonă și nu au mai scăpat avantajul din mână, având un ecart de 8 puncte după primul sfert. La pauza mare meciul era rezolvat deja, scor 45-25. Revenirea de la cabine, și pe fondul unei relaxări în tabăra arădencelor, a fost una mai bună pentru echipa de pe Bega, care a câștigat sfertul al treilea la trei puncte diferență. În ultimele 10 minute Danzio a marcat doar șapte puncte, în vreme ce amfitrioanele și-au trecut în cont alte 20 de puncte, astfel că scorul final a fost 80-50.

Cea mai bună marcatoare a jocului a fost Ried, cu 21 de puncte, șase recuperări și 4 pase decisive. Fosta jucătoare a lui Danzio, Karakasevic, a fost lidera recuperărilor, având nu mai puțin de 15. Wilson, de la echipa vizitatoare, și-a trecut în cont singurul double-double al jocului, terminând cu 18 puncte și 10 recuperări. Mitov a urmat-o la capitolul puncte marcate, cu 10.

Articole asemănătoare

SCM BC Timisoara joaca astazi, ultimul meci din Top 6, pe teren propriu

Echipa de baschet SCM BC Timișoara joacă astăzi, de...

CJ Timis se lauda cu transparenta in alegerea finantarii proiectelor culturale si sportive pe anul 2019

Consiliul Județean Timiș (CJT) supune dezbaterii publice ghidurile privind...

BC Timisoara, meciuri de verificare cu alb-violetii din Kecskemet

Pauza în care a intrat competiția națională de baschet...

”Leii din Banat” intalnesc SCM U Craiova in ultima etapa din turul grupei A a Ligii Nationale

SCM Timișoara întâlnește SCM ”U” Craiova în ultima etapă...