fifa-world-cup-2014-brazilia

În perioada 12 iunie – 13 iulie 2014 microbiştii din toată lumea se „lipesc” de televizoare pentru a admira propriile echipe naţionale, sau pe ale altora, aşa cum este şi cazul românilor, de o lungă bucată de vreme încoace.

Dar, ca să nu ne întristăm prea tare, să face cunoştinţă cu programul competiţiei de peste Ocean, care în perioada 12-26 iunie îşi va desfăşura faza grupelor, pentru ca mai apoi să înceapă efectiv competiţia eliminatorie.

Programul Cupei Mondiale este următorul, cu precizarea că ora fiecărei partide este ora României:

Grupa A

12/06/14 23:00 Brazilia – Croaţia
13/06/14 19:00 Mexic – Camerun

17/06/14 22:00 Brazilia – Mexico
19/06/14 01:00 Camerun – Croaţia

23/06/14 23:00 Camerun – Brazilia
23/06/14 23:00 Croaţia – Mexic

Grupa B

13/06/14 23:00 Spania – Olanda
14/06/14 01:00 Chile – Australia

18/06/14 19:00 Australia – Olanda
18/06/14 22:00 Spania – Chile

23/06/14 19:00 Olanda – Chile
23/06/14 20:40 Australia – Spania

Grupa C

14/06/14 19:00 Columbia – Grecia
15/06/14 04:00 Coasta de Fildeş – Japonia

19/06/14 19:00 Columbia – Coasta de Fildeş
20/06/14 01:00 Japonia – Grecia

24/06/14 23:00 Japonia – Columbia
24/06/14 23:00 Grecia – Coasta de Fildeş

Grupa D

14/06/14 22:00 Uruguay – Costa Rica
15/06/14 01:00 Anglia – Italia

19/06/14 22:00 Uruguay – Anglia
20/06/14 19:00 Italia – Costa Rica

24/06/14 19:00 Italia – Uruguay
24/06/14 19:00 Costa Rica – Anglia

Grupa E

15/06/14 19:00 Elveţia – Ecuador
15/06/14 22:00 Franţa – Honduras

20/06/14 23:00 Elveţia – Franţa
21/06/14 02:40 Honduras – Ecuador

25/06/14 23:00 Honduras – Elveţia
25/06/14 23:00 Ecuador – Franţa

Grupa F

16/06/14 01:00 Argentina – Bosnia & Herţegovina
16/06/14 23:40 Iran – Nigeria

21/06/14 19:00 Argentina – Iran
22/06/14 01:00 Nigeria – Bosnia & Herţegovina

25/06/14 19:00 Nigeria – Argentina
25/06/14 20:00 Bosnia & Herţegovina – Iran

Grupa G

16/06/14 20:00 Germania – Portugalia
17/06/14 01:00 Ghana – USA

21/06/14 22:00 Germania – Ghana
23/06/14 01:00 USA – Portugalia

26/06/14 19:00 USA – Germania
26/06/14 19:00 Portugalia – Ghana

Grupa H

17/06/14 19:00 Belgia – Algeria
18/06/14 01:00 Rusia – Coreea de Sud

22/06/14 19:00 Belgia – Rusia
22/06/14 22:00 Coreea de Sud – Algeria

26/06/14 23:00 Coreea de Sud – Belgia
26/06/14 00:40 Algeria – Rusia

Pe data de 28 iunie 2014, încep optimile de finală, care au loc până pe data de 1 iulie, după care vin partidele din „sferturi”, programate pentru 4 şi 5 iulie. Cele două semifinale au loc pe 8, respectiv 9 iulie, urmând ca finala mică să se desfăşoare pe data de 12 iulie. Marea câştigătoare şi viitoarea deţinătoare a trofeului va fi stabilită în finala care va avea loc la Rio de Janeiro, în ultima zi a competiţiei, pe data de 13 iulie, partida fiind programată să înceapă la ora 22:00.