Timişoara rămâne neînvinsă şi după etapa a XIV-a. ACS Poli 1-0 FC Maramureş

Timişoara rămâne neînvinsă şi după etapa a XIV-a. ACS Poli 1-0 FC Maramureş 1ACS Poli Timişoara s-a impus în partida pe care elevii lui Velcea au disputat-o sâmbătă după-masă pe stadionul Dan Păltinişanu, alb-negrii reuşind să treacă de FC Maramureş Universitar Baia Mare, cu scorul de 1-0, unicul gol al partideii fiind înscris de Marco Enciu.

Obiectivul impus de Velcea înaintea acestei partide – consolidarea poziţiei secunde – a fost realizat, cel puţin deocamdată, după ce ACS Poli a ajuns la cinci puncte de principala urmăritoare în clasament, Damila Măciuca, singura care se poate apropia de timişoreni fiind UTA, dar nu la mai puţin de patru lungimi.

Partida de pe Dan Păltinişanu a dat dovad[ din nou de un fotbal nu foarte spectaculos, poate sub nivelul ligii secunde, elevii lui Velcea reuşind cu greu să creeze panică la poarta lui Olaru, goalkeeper-ul oaspeţilor. ACS Poli a început bine partida, Nanu având şansa deschiderii scorului chiar în primul minut, mingea expediată de acesta ţintind bara, pentru ca, mai apoi, să părăsească terenul de joc. Trei minute mai târziu, Trandu trage tare din afara careului maramureşenilor, balonul îl loveşte pe Goge însă se scurge pe lângă bara porţii lui Olaru. Minutul 6 al partidei aduce prima mare controversă a partidei, Petrovic, în postură de ultim apărător, îl faultează pe Pop, însă centralul partidei îi „oferă” timişoreanului doar cartonaşul galben. Deschiderea scorului avea să vină în minutul 14, când, după un corner de pe stânga, Marovic centrează pentru reluarea, cu capul, lui Enciu, mingea trimisă de acesta „cu pământul” intrând în plasa porţii oaspeţilor pe sub bara transversală. Trei minute mai târziu, Enciu încearcă o execuţie în stil Mansour – din foarfecă – însă ratează. Până la intrarea la cabine, ocaziile, fie nu au prea existat, fie au fost neimportante, elevii lui Velcea nedorind să rişte prea mult.

După pauză, cei care au riscat au fost oaspeţii, pe principiul „totul sau nimic”, iar asta putea să-i coste, doar lipsa de inspiraţie a Goge şi Boldea au păstrat proporţiile scorului. De la oaspeţi a încercat să se remarce Chivoiu, care, în minutul 63, a tras din exteriorul careului mare direct în braţele lui Kirev, pentru ca, în minutele ce au urmat singurele faze importante ale partidei să fie cartonaşele galbene. Alb-negrii au avut ocazia desprinderii în minutul 90+3(!!!) – pentru a câta oară? însă de data aceasta norocul nu le-a mai surâs. Szabolcs Szekely a driblat în careu, a scăpat singur cu portarul oaspete, a şutat foarte puternic, însă Olaru a respins din nou, făcând în aşa fel încât scorul să rămână 1-0 pentru gazde.

ACS Poli Timişoara: Kirev – Redjepi, Petrovic, Miculescu, Marovic – Goge (min. 75, Artean), Trandu, Bălace (c) (min. 58, Poparadu), Nanu – Boldea, Enciu (min. 56, Szekely). Antrenor: Valentin Velcea.

FC Maramureş Baia Mare: Olaru – Olteanu, Hodor (c), Faye, Duruş (min. 54, De Rosa) – Achim, Chivoiu, Negrea (min. 75, Negură), Istrofor, Pop – Tănasă. Antrenor: Ioan Tătăran.