Cele mai citite articole în ultima săptămână

Din aceeași categorie

LIVE TEXT Petrolul Ploiești – ACS Poli 1-1. Timișorenii pleacă doar cu un singur punct din duelul cu „lupii galbeni”

Vocea Timișului va susține permanent adevărul!

Minutul 93. Fluier final. ACS Poli Timișoara pleacă de la Ploiești cu un punct, după un joc în care a preluat conducerea pentru două minute, fiind egalată prin golul lui Velasco.

Minutul 86. Fază periculoasă a lui ACS Poli la finalul căreia Elek îl prinde pe Pecanha în afara spațiului porții, trimite către poartă, dar portarul gazdelor revine și scoate de pe linie!

Minutul 85. Goga este și el avertizat.

Minutul 80. Iasă Bărbuț, întră Ovidiu Popescu.

Minutul 76. Bucșa, venit din spate, șutează aproape de stâlpul drept al neamțului Kirschstein.

Minutul 71. GOL Petrolul Ploiești!!! Nou intratul Fernando Velasco restabilește egalitatea după doar două minute. Mijlocașul spaniol a fost lăsat singur în careu la capătul unei faze confuze, pe care a finalizat-o fără probleme, cu latul. 1-1!

Minutul 69. GOL ACS Poli!!! Fernando Llorente deschide scorul! Șutul acestuia de la 18 metri, ușor lateral dreapta, lovește stâlpul drept al porții lui Pecanha înainte de a poposi în plasă.

Minutul 68. Tamuz, alături!

Minutul 65. O nouă ocazie mare pentru bănățeni. După o centrare a lui Dan Popescu pentru Goga, cel din urmă a trecut pe lângă balon, care s-a scurs paralel cu linia porții.

Minutul 61. Melinte intră în locul lui Belu. La Petrolul Nepomucenco este scos și intră Velasco.

Minutul 59. Bărbuț primește cartonașul galben.

Minutul 57. Zubir primește cartonașul galben din partea centralului Tudor pentru o simulare în careu.

Minutul 56. Ocazie mare pentru ACS Poli! Llorente pleznește bara transversală printr-un șut de la 25 de metri. Cea mai mare ocazie de până acum.

Minutul 55. Goga centrează pentru Bărbuț, care ratează întâlnirea cu mingea.

Minutul 51. Imediat la faza următoare Benga i-a luat fața unui fundaș timișorean, a băgat capul într-o nouă centrare, dar a trimis alături.

Minutul 50. Zubir centrează dintr-o lovitură liberă, mingea fiind respinsă de Scutaru.

Minutul 46. A început partea secundă. Totul se îndreaptă către un sec 0-0. Între timp, Goga încearcă o foarfecă, fără efect.

-Pauză. Scorul este 0-0 pe stadionul „Ilie Oană”.

Minutul 45. Beța vede cartonașul galben după o intervenție asupra lui Bărbuț.

Minutul 40. Din nou Bărbuț încearcă poarta de la 25 de metri, dar șutul său trece mult peste poartă.

Minutul 34. Scutaru intervine foarte bine la o centrare trimisă de Nepomuceno, ținând cont că în spatele său se afla Toto Tamuz.

Minutul 31. Zubir se aproprie de careul timișorean, centrează, dar mingea survolează întregul careul al lui ACS Poli, iar faza se stinge.

Minutul 23. Goga, scăpat în flancul stâng, intră cu balonul la picior în careul ploieștean, întoarce mingea la Bărbuț, care trimite deficitar, mult alături.

Minutul 20. Bărbuț a încasat o minge în plină figură și a rămas întins în gazon câteva minute. Din fericire pentru bănățeni, acesta s-a ridicat și va continua meciul.

Minutul 18. Marinescu a tras primul șut pe spațiul porții, reținut de portarul lui ACS Poli.

Minutul 14. Zubir a avut o ocazie importantă, dar centrarea sa a trecut paralel cu poarta apărată de Kirschstein. Melinte a deviat ușor centrarea acestuia.

-Petrolul Ploiești domină partida la 13 minute de la start, având o posesie mai bună decât cea a lui ACS Poli. Timișorenii încearcă să construiască atacuri care, în dese rânduri, se opresc înainte de ultimii 20 de metri ai porții lui Pecanha.

Minutul 10. Beța a centrat periculos, mingea a ajuns în careu la Nepomuceno, care a tras în blocaj.

Minutul 6. Sarmov îl găsește foarte bine pe Bărbuț, în banda dreaptă, cu o diagonală, acesta centrează în fața porții de unde Pecanha iasă excelent și reține în fața lui Elek.

Minutul 3. Tamuz a încercat să treacă de un fundaș timișorean, însă a scăpat mingea în afara terenului.

Minutul 1. A început meciul.

Echipele de start:

Petrolul Ploiești: Pecanha – Bucșa, Benga, Genev, Beța – Marinescu, Ropotan – Lemnaru, Zoubir, Nepomuceno – Tamuz

ACS Poli Timișoara: Kirschstein – Melinte, Cânu, Scutaru, Popescu – Llorente, Sarmov – Artean, Goga, Bărbuț – Elek

Neînvinsă de la sosirea lui Florin Marin pe banca tehnică, ACS Poli Timișoara va juca astăzi, în ultima partidă din cadrul etapei a XIII-a din Liga I, la Ploiești, contra Petrolului, pe care o învingea acum o lună fără patru zile, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, într-un joc care a contat pentru optimile de finală ale Cupei Ligii. Elek marca atunci și aducea calificarea, în minutul 67. Petroliștii nu au mai câștigat pe teren propriu din 14 august 2015, când trecea de Botoșani cu scorul de 2-1, Rusu și Varga fiind pe lista marcatorilor.

Timișorenii se prezintă la Ploiești după ce în etapa trecută, pe „Dan Păltinișanu”, au remizat cu CSMS Iași, într-o partidă în care a primit mai multe goluri decât în toate jucate de când Florin Marin a venit în funcția de antrenor principal, două. Din câte se pare, pentru partida care se va desfășura pe stadionul „Ilie Oană”, alb-violeții nu vor putea conta pe Ianis Zicu, care acuză probleme musculare. De partea cealaltă, la gazde vor absenta Tudose și Moussa.

Petrolul Ploiești este în continuare ultima din Liga I, cu două puncte, după penalizarea de șase puncte cu care a început campionatul, în timp ce ACS Poli Timișoara se situează pe poziția a 9-a cu 13 puncte, unul mai puțin ca CFR Cluj, care a pierdut în această etapă pe teren propriu, în fața Craiovei.

Partida va putea fi urmărită în format LIVE TEXT, începând de la ora 21.00, pe voceatimisului.ro.