Cele mai citite articole în ultima săptămână

Din aceeași categorie

VICTORIE de 10! Poli Timișoara 1-0 Unirea Tărlungeni

Vocea Timișului va susține permanent adevărul!

Poli Timișoara are un avans de 10 puncte față de principalele urmăritoare, FC Olt și Metalul Reșița, după victoria obținută sâmbătă de elevii lui Dan Alexa. Meciul dintre bănățeni și Unirea Tărlungeni, care a contat pentru cea de-a treia etapă a play-off-ului, coroborat cu remiza, 1-1, dintre locurile 2 și 3 în clasament, Metalul Reșița și FC Olt Slatina, au majorat diferența dintre Poli și locul ecund, oferind o șansă în plus clubului din capitala Banatului pentru promovare.

Meciul de pe ”Dan Păltinișanu” a fost unul greoi, cu Alexa în tribune, fiind suspendat trei etape de Comisia de Disciplină a FRF. Echipa din Tărlungeni a arătat un fotbal organizat, punându-l în valoare pe portarul alb-negrilor, tânărul Eduard Pap, care a păstrat, însă, intactă plasa porții sale. Poli a dominat jocul, prima șansă de a deschide scorul aparținându-i lui Pedro, care a reluat cu capul, din șase metri, pe lângă poartă. Brazilian s-a apropiat periculos de poarta adversă și în minutul 18, când șutul său a fost deviat. Pap s-a evidențiat în minutul 21, când a respins mingea expediată cu capul de Istrofor, pentru ca mai apoi Poli să-și mai treacă o ocazie în cont, prin același Pedro, care, în minutul 31, a expediat o minge mult peste poartă, din careu. Pap a fost providențial, din nou, peste numai 7 minute, când brașovenii au ripostat prim Iaru.

Partea secundă a jocului a adus un plus la capitolul spectacol, după intrarea lui Doman, dar și datorită faptului că acesta l-a servit excelent pe Elek, care, dintr-o poziție dificilă avea să rateze deschiderea scorului, în minutul 49. Zece minute mai târziu, Doman a șutat cu efect spre poartă, dar mingea a fost deviată. Jocul bun făcut de elevii lui Alexa, reprezentat pe banca tehnică de secunzii Tavi Benga și Vlaicu, avea să prindă formă în minutul 64, când Belu a centrat perfect în careul mare, iar Elek a trimis mingea în plasă, deschizând scorul. După cinci minute, căpitanul oaspeților, Vlăsceanu, vedea ”roșu” direct pentru un fault dur la Scutaru, însă până la finalul, Poli nu a profitat de superioritate, ratând alte ocazii prin Pedro, Elek și Nanu în chiar ultimul minut de joc.

Poli Timișoara: Pap, Belu, Cânu (min.23 – Scutaru), Melinte, Neagu, Petre (c) (min.46 – Doman), Keita, Boldea, Trandu, Pedro Henrique (min.81 – Nanu), Elek.